XXI Dzień Papieski  –  „Nie lękajcie się!” 

Niedziela 10 października 2021

 

Już po raz 21. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie 10 października będzie obchodzony Dzień Papieski pod hasłem "Nie lękajcie się!" • Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają – zauważył kard. Kazimierz Nycz pytany o to, co dziś Jan Paweł II mógłby mieć na myśli mówiąc do wszystkich "Nie lękajcie się"

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał dziś , że Dzień Papieski wiąże się nierozłącznie z działalnością Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w 1999 r. po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.

Działalność Fundacji, to nie tylko promowanie nauczania św. Jana Pawła, ale przede wszystkim program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży kontynuować kształcenie. Drugim ważnym polem działania Fundacji – przypomniał kard. Nycz – są nagrody Totus Tuus, przyznawane w przeddzień Dnia Papieskiego, honorujące ludzi, którzy przybliżają nauczanie papieża m.in. na płaszczyźnie kultury i mediów.

Trzecim elementem dzieła Fundacji jest Dzień Papieski, podczas którego jest przywoływany dzień 16 października 1978 r. – wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Czwartym nieodłącznym elementem jest konferencja naukowa, w czasie której prelegenci starają się przybliżyć wybrany aspekt nauczania Jana Pawła II.

“Czy jest lekarstwo na lęk?”

Tegoroczną konferencję naukową pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?” organizuje wraz z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Akademia Katolicka w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się już 8 października Mszą świętą w kościele akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 17:00, po której o godz. 18:00 rozpoczną się wykłady w dawnej Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Wykłady poprowadzą m.in. ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz o. dr Tadeusz Kotlewski SJ z Akademii Katolickiej Bobolanum w Warszawie.

– Każdemu z nas towarzyszy lęk i strach, lęk egzystencjalny i psychologiczny – zauważył ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. – W czasie pandemii pojawiła się nawet jednostka chorobowa: elektroniczne zmęczenie – dodał. Jego zdaniem, papieskie „Nie lękajcie się!” to słowa na dzisiejsze czasy. Ks. rektor Pawlina zaprosił też na comiesięczne spotkania z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, które cieszą się popularnością zwłaszcza wśród młodych.

Kard. Kazimierz Nycz zauważył, że jego pokolenie pamięta, o jakich lękach mówił św. Jan Paweł II w 1978 r. wypowiadając podczas inauguracji pontyfikatu te słowa. Był to przede wszystkim lęk egzystencjalny, że przyjdzie Pan Jezus i zabierze człowiekowi wolność. – Pytanie brzmi: z czym by dziś stanął papież przed nami, o jakich lękach by myślał? – kontynuował metropolita warszawski

– Lęk tym się różni od strachu, że nie ma przedmiotu ściśle określonego, nie za bardzo wiemy, czego się lękamy. Moje domniemanie jest takie, że papież miałby na myśli cały świat współczesny, który się charakteryzuje wielkim problemem migracyjnym i uchodźczym. Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają – zauważył kard. Nycz.

Zbiórka na stypendia. Otrzymało je 1,8 tys. młodych

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów podsumował, że ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów.

Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach on-line, poruszając tematy wiary i formacji chrześcijańskiej. – Sercem programu formacyjnego są obozy wakacyjne – powiedział ks. Łukasz Nycz – W ciągu trzech miesięcy od lipca do końca września bieżącego roku Fundacja zorganizowała 25 spotkań dla stypendystów w całej Polsce: 17 dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich (6 dniowe), trzy spotkania dla studentów (weekendowe) i 5 dla maturzystów (4 dniowe).

Przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk zapowiedział, że również w tym roku podczas Dnia Papieskiego będzie można wesprzeć Dzieło. We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy.

Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Paulina Worożbit – menedżerka ds. kampanii społecznych Fundacji DNT, a także była stypendystka Fundacji przedstawiła efekty ubiegłorocznej kampanii, podczas której udało się zebrać ok. 6 mln zł.

Nagrody i koncerty

Podczas konferencji przedstawiono program tegorocznych obchodów. 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News).

W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Rafał Markowski z Warszawy będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:25 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

“Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat, homilii programowej dla kolejnych 27 lat działalności polskiego papieża.

W drugiej części homilii papież powiedział: „Bracia i Siostry, nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”.

KAI/awo